YOU’RE BLEEDING

 

Česky níže.

It’s hard to say how much truth there is to this song. Maybe I prefer singing about myself and I don’t mind sounding like a selfish asshole. Maybe it is more comfortable. But maybe I don’t want to admit the mistakes I’ve made. Maybe I changed the story, inverted it. And maybe I just interpreted some stories I heard. Who knows, right? The only certain thing is that there are lots of messed up individuals who mass-produce lots of broken people, particularly those who don’t deserve that kind of shit at all.

This song came to life very quickly. I wanted it to sound both intimate and mechanical. Every person is, when you look at it, some sort of a machine, if you ignore that thing one could call ‘human essence’, which may not even be real. The thought of a… hm… let’s say a broken or literally damaged heart, fascinates me. That reportedly psychosomatic state of mind when it actually physically hurts. And why did I record two pairs of scissors, a tuning fork and a hairclipper? I won’t tell.

Těžko říct, kolik je v tomto songu pravdy. Možná mi vyhovuje zpívat o sobě, působit jako sebestředný kokot. Možná nechci přiznat nějaké chyby. Možná jsem to ale úplně přetočil a mektám lži, abych nezněl jako ukřivděné chuďátko. Možná jsem se jenom vcítil do nějaké sobecké děvky. A možná si jenom vymýšlím … Jisté je jenom to, že na světě je hodně křivých existencí, které masově produkují zlomené lidi, paradoxně ty, kteří si to často fakt nezaslouží.

Tento song vzniknul velice rychle. Chtěl jsem, ať zní intimně, ale zároveň nějak mechanicky. Každý člověk je přece jenom svým způsobem stroj, opomenu-li nějakou (třeba vlastně domnělou) lidskou esenci. Myšlenka, hm, řekněme, pokaženého srdce, mě (možná až nezdravě) fascinuje. Ten údajně psychosomatický stav, kdy to fakt fyzicky bolí. A proč jsem samploval zrovna dvoje nůžky, úderovou ladičku a holící strojek? To nikomu neřeknu.

View this post on Instagram

#newtrack, #coming #soon

A post shared by M4REKG (@m4rekg) on

 

prt

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s